Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dramatizace

Příspěvky

16. 8. 2012

RAKVÁŘOVA DCERA

/ Rubrika: Dramatizace / Komentářů: 0

rakvarova-dcera-a-jine-prozy-17360.jpgRozhlasová hra podle novely Radoslava NenadálaO Šporhertce a rakvářově dceři. Napsal František Baďura

 
Celý příspěvek

29. 11. 2012

DOBROPŘEJ

/ Rubrika: Dramatizace / Komentářů: 0

 dobroprej-128071.jpgNa motivy pohádky Bernharda Langensteina zdramatizoval František Baďura.

Bernhard Langenstein, narozený v roce 1953, je německý theolog, ale především novinář a spisovatel, u nás téměř neznámý. V roce 2001 přeložil můj přítel, germanista a překladatel Vratislav Jiljí Slezák, útlou knížečku pohádky Dobropřej. Příběh o čarovném broučkovi, který plní lidská přání, pokud si je upřímně přejeme, není pohádkou klasicku. Jde spíš o pohádkový příběh s iniciačními motivy. Svou lehkostí a humorem vítězí u mě nad urputností knih Paula Coelha. 

S panem Langensteinem, jde o umělecký pseudonym, jsem se osobně setkal v roce 2005, když jsme s panem Slezákem předvedli pro publikum věřícíhc a pro něj naši úpravu a interpretaci jeho Dobropřeje na půdě libocké farnosti. Setkání, korunované autorovou spokojeností s naší interpretací, bylo příjemné a pro mě nezapomenutelné. Nezapomenutelné tak, že jsem se k textu pak ještě dvakrát vrátil. Poprvé další úpravou pro scénické čtení na literárním festivalu v Chotěboři a podruhé teď, když jsem ho zdramatizoval pro amatérské divadelní soubory a školní divadelní kroužky. 

 
Celý příspěvek