Jdi na obsah Jdi na menu

Kladenský genius loci

Příspěvky

Malé dějiny Dříně

6. 7. 2012

 220px-kladno-_drin.jpgNěkteří Kladeňáci místo toho, aby trávili svůj volný čas pod klimatizovanými střechami množících se super a hypermarketů na Kladně, vydají se raději autem, na kole nebo pěšky k malebnému místu, které leží ještě v katastru Kladna, uprostřed lesa, a kde stojí malý nenápadný kostel sv. Jana Křtitele. Poutní kostelík si spokojeně hoví mezi borovicemi v lese Dubina, poměrně daleko od lidí, a z jedné strany se k němu poutník dostane od „zaniklé“ obce Dříň, o níž chci tady podat zprávu.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kladenský genius loci | Komentářů: 0

Kladenský hastrman

12. 4. 2012

   Kladnem neprotéká žádný potok, natož řeka, třeba jen říčka. Nemá už  ani rybníků, které zašly postupujícím dolováním uhlí. Ale jak je všeobecně známo – nebo není? – Kladno mělo své dějiny i před slavným nálezem „černého drahokamu“ na přelomu 18. a 19. století.    A mělo také svá strašidla a vůbec nadpřirozené bytosti…    

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kladenský genius loci | Komentářů: 0

Kostel sv. Mikuláše v Kladně - Hnidousích

7. 5. 2011

 perex_foto.jpgJsou „velké"  dějiny...    A jsou „malé"  dějiny...    Ale jaký je mezi nimi rozdíl? Jsou velkými dějinami ty, které vyprávějí o dobách slavných a vlivných panovníků? A o malých dějinách mluvíme, když nahlížíme do zákulisí vládnutí slavných králů a císařů a pátráme po těch, co byli v pozadí? Mluvíme o těch velkých, když se probíráme dějinami parlamentů jednotlivých států nebo se zaobíráme vlivem velkých průmyslových gigantů na  vývoj společnosti? A   malá historie je tou...    Ale co! Je to vůbec podstatné? Pro každého, co se zajímá o historii čehokoli a kohokoli spíše jako laik, je vymezení pokaždé někde jinde. A tak opravdu nemá cenu vytvářet jakékoli mantinely.    Pro mě jsou dějinami i dějiny malých, zcela neznámých lidí. 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kladenský genius loci | Komentářů: 0

Malé dějiny Hnidous

26. 1. 2011

clanok_foto.jpg   Severně od Kladna leží městská čtvrť Švermov a ještě trochu více na východ je její část Hnidousy…

 
Celý příspěvek
| Rubrika: Kladenský genius loci | Komentářů: 0