Jdi na obsah Jdi na menu

Kladenský hastrman

12. 4. 2012

   Tam, kde se dnes nachází hlavní kladenský hřbitov a poblíž klikaté ulice Tuchoraz, nacházel se rybník. Nebyl jistě jediný, ale tento, tuchorazský, je pro tohle malé vyprávění důležitý. Bydlíval tu totiž nejznámější kladenský vodník a podle pověstí se tu neměl vůbec špatně...

   „... hajná Hýská z Bažantnice měla s hastrmanem velkou svízel. Jakmile šla k rybníku nabrat vody, hned tu byl hastrman a stále ji soužil a kladl nejrůznější léčky, aby se jí mohl zmocniti..."

   Sice ho na radu svého souseda sešlehala růžencem a hastrman utekl, ale baba už měla strach a nikdy se již u rybníka neobjevila.

   Jiná pověst o „vztahu" hajné a vodníka praví, že hajná byla nebojácná, milého hastrmana sešlehala svěceným kočičím prutem, ten jen pod jejíma nohama škemral o slitování a již se nikdy v Tuchoraze neukázal. Je ale otázka, jestli to nebyla jiná hajná.  V oněch místech, o kterých je tu řeč, se ještě na počátku minulého století říkalo „V bažantnici". Byl to les, kde stávala také hájovna. „Bažantnice" byla oplocená a  jejího plotu, který sahal až k rybníku, u břehu sedával náš vodník. Sedával tak od časného rána, někdy až do oběda. Do města se bál, tam si připadal slabý a lehko zranitelný. Výjimečně si doběhl, vyloženě běžel, aby byl co nejdříve zpátky doma, na rynek pro lojové svíčky.

   Měl malou postavu, asi jako malé dítě, kulaťoučkou bezvousou hlavičku. Nosil černé kalhotky, světlezelenou kazajku a na hlavě měl čepičku s třásničkou.

   Uměl se i proměňovat...

   „... Pět chlapců šlo k Bažantnici hledat ptáčky. Když šli kolem rybníka, viděli na zídce seděti podivného, velikého, šedivého kocoura, který měl dlouhé vousy a neobyčejně velké oči.Frantík Rosenkrancovic šel k němu, aby ho chytil, vtom však ovčák Porazil, který tam právě česal višně a ze stromu chlapce pozoroval, seskočil se žebříku a zahnal Frantíka, protože věděl, že kocour jest vlastně proměněný hastrman a že by Frantíka dozajista utopil..."

   Ovčák pak Frantíka zmaloval.

   A jak vodník skončil?

   Podle jedněch tak, že před ráznou hajnou, co ho seřezala posvěceným kočičím prutem, utekl a rybník vyschl. Podle té prozaičtější verze hastrman zmizel, když se na Kladně a jeho okolí objevilo uhlí. Neměl vlastně ani kam utéct. Rybníky na Kladensku totiž zanikly díky slojím, kam voda z nich odtékala.

   Věřím, že nikde nezašel na nedostatek vody, ale našel si stejně krásný rybník, jako dozajista byl ten tuchorazský a na Kladno ještě dlouho vzpomínal.

   A možná vzpomíná ještě dnes...

   Kolik by mu bylo?

   Použitá literatura:

  E. Žílová: O kladenském vodníkovi, V. Zítková: Tuchorazský hastrman, in Kytice bájí, pověstí a příběhů z okresu kladenského, Okresní osvětový sbor na Kladně, 1941