Jdi na obsah Jdi na menu
 


O literatuře

Příspěvky

9. 3. 2013

ADOLF BRANALD - DVA MUŽI V JEDNÉ VÁLCE

/ Rubrika: O literatuře / Komentářů: 1

 

branald.jpg

Kdo dnes zná jméno masového vraha, nacisty Haralda Wiesmanna? Možná si ho připomene návštěvník Památníku Lidice, aby ho zanedlouho zapomněl. A komu něco říká jméno Josef Škacha? Toho, co zabránil bestii Wiesmannovi uniknout spravedlnosti... Více jak dvacet let nám postkomunistická historiografie vtlouká do hlav, že tragédii Lidic si komunisté nespravedlivě přivlastnili a udělali z ní sarkofág. Budiž, pitomí na to byli dost. Ale důsledkem nové masáže a vymývání mozků je i to, že jméno Josef Škacha, ale i osoba Haralda Wiesmanna už skoro nikde nenajdete (výjimkou je v případě Wiesmanna film Petra Nikolaeva). Román významného české spisovatele Adolfa Branalda Dva muži v jedné válce (1979) se oběma postavám tragického příběhu z protektorátních Čech věnuje s literární noblesou Branaldovi vlastní a zároveň zachovává historickou přesnost.

 
Celý příspěvek

6. 1. 2013

JOSEF ŘEMÍNEK- ZÁPORNA Z KLADNA

/ Rubrika: O literatuře / Komentářů: 0

 

reminek.png Josef Řemínek je sympatický padesátník, jehož lehce se lesknoucí oči na mě koukají upřímně zpoza brýlí. Josef Řemínek je tichý společník, který nemluví nahlas a já musím se svým z fabriky postiženým sluchem, společensky přijatelně, proto nenápadně, se naklonit, abych slyšel jeho skromné povídání. Krátké věty, úspora ve vyjadřování i gestech, téměř nepostřehnutelná mimika dávají tušit vnitřně bohatého, neokázalého člověka, kterého život nemálo zkoušel. 

 

 

 

 
Celý příspěvek

1. 9. 2010

FRANTIŠEK STAVINOHA

/ Rubrika: O literatuře / Komentářů: 0

 getimage-2.jpg

Jeho život nebyl jednoduchý, stejně i jeho osobnost. Mnohé na sebe prozradil ve svých knížkách, mnohé zůstane utajeno, protože je to tak správné. Patřil k těm, kteří mohli a vlastně i začali po roce 1968 publikovat. Ale přeci jen byl ve stínu těch „velkých“ spisovatelů, kteří udávali tón znormalizované české literatuře.

 
Celý příspěvek

24. 8. 2010

KLADNO MARIE MAJEROVÉ

/ Rubrika: O literatuře / Komentářů: 0


getimage.jpg

Původním záměrem pro toto pokračování o Kladnu literárním bylo vyprávět o dvou "revolucionářích", co se také chápali pera: o spisovatelce  Marii Majerové a politikovi Antonínu Zápotockém. Bylo by však vůči Majerové nespravedlivé, kdybych ji stavěl na roveň s příležitostným spisovatelem, neboť ona, na rozdíl od Zápotockého, skutečně tím perem vládla. Na její osobnost, literární i lidskou, se za posledních padesát let naneslo tolik balastu, že bude hodně dlouho trvat, než se její osobnost objektivně přehodnotí (pokud vůbec bude zájem!). Rozhodně by se na "naší Mařenku" nemělo vzpomínat jen jako na tu, co podle "pamětníků" a "očitých svědků" chodívala se svojí pověstnou taškou na stranické rauty a do ní prý shrabovala výdobytky pro vyvolené v podobě kaviárových chlebíčků, drahého koňaku a jiných, obyčejnému pracujícímu člověku, nedostupných laskomin. Místo naslouchání těchto skandálů bychom měli Majerovou číst. Její literární dílo je dobré; ve své době bylo dokonce odvážnější (nekompromisně podávaná sociálně kritická témata, zpodobování erotiky, a to i v její rozmanitosti), v několika ohledech novátorské (používání různých stylů a forem) a většinou opravdové.

 
Celý příspěvek