Jdi na obsah Jdi na menu
 


O literatuře

Příspěvky

4. 8. 2021

RÁMOVÁNÍ ŽIVOTA MIKA PERRYHO

/ Rubrika: O literatuře / Komentářů: 0

Druhá autobiografická kniha spisovatele, básníka, písničkáře a výtvarníka Mika Perryho (1958) Hotel Sen, pokoj 36 (2019) volně navazuje na jeho prvotinu Klec pro majáky (2011). Ta se v době svého vydání stala bestsellerem i přesto, že nebyla na českém knižním trhu prvním českým titulem na téma transgenderu. Mika Perryho „předběhli/y“ dva autoři: již v roce 1993 Robert Němec (Monika Němců, Míla Němců, Robert Němec: biografie muže, který byl ženou) a někdejší známá novinářka Tereza Spencer (Jsem tranďák, 2003). Ani jedna z obou próz však nedokázala jít tzv. na dřeň; rozebrat život transsexuála a skrze psané slovo ho zase složit tak, aby dosáhla čtenářské katarze, pro takovýto typ literatury tolik potřebné. A to se Mikovi Perrymu v obou prózách podařilo. Navíc v Hotelu Sen, pokoj 36 tuto katarzi ještě prodlužuje, nebo spíše sděluje, že „tím to nekončí“.

 
Celý příspěvek

22. 7. 2020

ŽIJEME VŮBEC ŠŤASTNÉ ŽIVOTY?

/ Rubrika: O literatuře / Komentářů: 0

Lukáš Malý (2002) se narodil ve Slaném, kde příští rok zakončí studium na tamějším gymnáziu Václava Beneše Třebízského maturitou. Trvale ale žije na pomezí středních Čech a Ústeckého kraje, v obci Bílichov, která bude hrát výraznou roli v dalším jeho románu, který právě dokončuje. I přes svůj mladý věk už nějakou dobu přispívá do časopisu ABC.

 

 
Celý příspěvek

29. 6. 2020

DUŠE V PŘÍMÉM PŘENOSU

/ Rubrika: O literatuře / Komentářů: 0

Jiří Tomeš (2002) se narodil ve Slaném, ale žije nedaleko rodného města, v malé obci Jedomělice. Studoval na kladenském gymnáziu a do čerstvě nabyté plnoletosti vstoupil s vlastní básnickou prvotinu Pero a slzy (2019). Vydal si ji v nákladu několika desítek kusů sám.

 
Celý příspěvek

17. 3. 2015

CÍTIT POEZII (PORTRÉT RECITÁTORA)

/ Rubrika: O literatuře / Komentářů: 0

  vasek04.jpg Jednou mi Fred řekl, že tak jako já on recitovat neumí“.  Alfréd Strejček, špička mezi našimi recitátory a spíkry, tehdy Václavu Fikrlemu složil velkou poklonu. - „Fred má ale docela jiný styl, který zdokonaluje už několik desetiletí. Je v tom dobrej, ale taková cesta pro mě nebyla. Já chtěl vyjádřit svoje pocity, které z poezie mám, úplně jinak“ 

 
Celý příspěvek

7. 3. 2015

PŘÍBĚHY, KTERÉ NELŽOU

/ Rubrika: O literatuře / Komentářů: 0

   olga.jpgOlga Fikrlová-Matzenauerová byla donedávna známá spíše „užšímu“ okruhu zájemců o poezii. Je úzce spjata s kladenským regionem; narodila se ve Slaném, odkud se později přestěhovala na dlouhých dvaadvacet let do Kladna. Její poezie je ovlivněna zážitky z dětství a dospívání, později čerpala ze zážitků a zkušeností mladé, později zralé ženy. Totéž je možné říci také o její vzpomínkové prozaické prvotině „Na Kladensku se krásně lhalo“, kterou na sklonku roku 2014 vydala u novostrašeckého nakladatelství Gelton.

 
Celý příspěvek