Jdi na obsah Jdi na menu
 


O literatuře

Příspěvky

22. 7. 2020

ŽIJEME VŮBEC ŠŤASTNÉ ŽIVOTY?

/ Rubrika: O literatuře / Komentářů: 0

Lukáš Malý (2002) se narodil ve Slaném, kde příští rok zakončí studium na tamějším gymnáziu Václava Beneše Třebízského maturitou. Trvale ale žije na pomezí středních Čech a Ústeckého kraje, v obci Bílichov, která bude hrát výraznou roli v dalším jeho románu, který právě dokončuje. I přes svůj mladý věk už nějakou dobu přispívá do časopisu ABC.

 

 
Celý příspěvek

29. 6. 2020

DUŠE V PŘÍMÉM PŘENOSU

/ Rubrika: O literatuře / Komentářů: 0

Jiří Tomeš (2002) se narodil ve Slaném, ale žije nedaleko rodného města, v malé obci Jedomělice. Studoval na kladenském gymnáziu a do čerstvě nabyté plnoletosti vstoupil s vlastní básnickou prvotinu Pero a slzy (2019). Vydal si ji v nákladu několika desítek kusů sám.

 
Celý příspěvek

17. 3. 2015

CÍTIT POEZII (PORTRÉT RECITÁTORA)

/ Rubrika: O literatuře / Komentářů: 0

  vasek04.jpg Jednou mi Fred řekl, že tak jako já on recitovat neumí“.  Alfréd Strejček, špička mezi našimi recitátory a spíkry, tehdy Václavu Fikrlemu složil velkou poklonu. - „Fred má ale docela jiný styl, který zdokonaluje už několik desetiletí. Je v tom dobrej, ale taková cesta pro mě nebyla. Já chtěl vyjádřit svoje pocity, které z poezie mám, úplně jinak“ 

 
Celý příspěvek

7. 3. 2015

PŘÍBĚHY, KTERÉ NELŽOU

/ Rubrika: O literatuře / Komentářů: 0

   olga.jpgOlga Fikrlová-Matzenauerová byla donedávna známá spíše „užšímu“ okruhu zájemců o poezii. Je úzce spjata s kladenským regionem; narodila se ve Slaném, odkud se později přestěhovala na dlouhých dvaadvacet let do Kladna. Její poezie je ovlivněna zážitky z dětství a dospívání, později čerpala ze zážitků a zkušeností mladé, později zralé ženy. Totéž je možné říci také o její vzpomínkové prozaické prvotině „Na Kladensku se krásně lhalo“, kterou na sklonku roku 2014 vydala u novostrašeckého nakladatelství Gelton.

 
Celý příspěvek

24. 10. 2014

VLASTIVĚDEC

/ Rubrika: O literatuře / Komentářů: 0

mo.jpg 

Vlastivědec. Dnes by se dal s trochou nadsázky přiřadit ke kominíkovi, hodináři nebo čalouníkovi. Zkrátka k vymírajícímu poctivému řemeslu. Topíme elektřinou, nebo solárními panely, hodiny už netikají, protože v nich není strojek a do křesla si můžete často sednou u každé druhé popelnice. Hltáme nadbytečné a povrchní informace, které se tváří důležitě a nepostradatelně a my se pak, až dohltneme poslední denní sousto informací, tváříme rovněž důležitě a nepostradatelně. Vlastivědec jde a trpělivě roky a roky sbírá to, co si pak s rozkoší a jakousi svátečností v sobě přečtou někteří z nás. A třeba u krby s praskajícími poleny, na starém poctivém, lehce ošoupaném, křesle a za tikotu starých pendlovek. Vlastivědec Miroslav Oliverius.

 
Celý příspěvek